• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


SEKMADIENIS
2019-10-20


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėAr menas daro žmogų geresnį?
2008-10-01, 18:51:55
Viktorija Vilkickaitė


Kas yra tas menas? Negalima sakyti, kad M.K. Čiurlionis ar J. Štrausas – menininkai, o šiuolaikiniai paaugliai, paišantys miestų sienas "graffitti" – kažkokia "antimeno" išraiška. Juk "menas" - tai plati sąvoka, apimanti daugelį kūrybos sričių: muziką, dailę, netgi minčių dėstymą raštu. Kartais kyla klausimas, ar menas daro žmogų geresnį? Bandysiu į jį atsakyti žvelgdama keliais aspektais.

Įvairaus amžiaus grupių žmonės meną ir jo daromą įtaką traktuoja skirtingai. Norėdama tai pagrįsti atlikau "mini eksperimentėlį" – klausimą, "kas yra menas ir kokia įtaką žmogui jis daro?", uždaviau močiutei ir vienuolikos metų sesutei. Kaip ir tikėjausi, atsakymai skyrėsi kaip diena ir naktis. Citata iš sesers "ilgo" monologo, kuris, tiesą sakant, ir tilpo šioje citatoje: "Menas – tai dailės atšaka. Manau, kad jis - geras dalykas, nes taip žmogus gali išreikšti save, todėl jam būna lengviau gyventi." Atsakymas, koks ir pridera "šeštokėlei", labai išsamus. Visai kitaip mintis dėliojo močiutė: "Didžiausias menas - mokėti mylėti. Jei tai moki, tu esi menininkas ir visai nesvarbu ar gali viduje glūdinčias mintis išlieti plunksna ar aukšta gaida. O ar menas daro žmogų geresnį, sunku pasakyti, tik žinau, kad be jo - mes "nužmogėtume". Vadinasi, kad ir kaip kūrybą suvokia skirtingo amžiaus asmenys, jie teigia, kad menas reikalingas žmogui ne vien tam, kad jį padarytų geresnį, bet ir tam, kad neleistų "nužmogėti".

Ar galima meną suskirstyti į darantį teigiamą ir neigiamą įtaką? Remiantis televizine patirtimi, turtingi senukai šaltais žiemos vakarais sėdi prie rusenančio židinio, gurkšnoja vyną ir klausosi įvairiausių G. Verdi traviatų ar kokio Grigališkojo choralo, atliekamo styginių instrumentų ansamblio. Veikiausiai pastarieji mano, kad paaugliai, klausydami šiuolaikinių Pop ar R&B stilių muziką, propaguoja žemos moralės gyvenimo būdą, kuriame neegzistuoja jokie suvaržymai. Taip, neneigiu, kad taip nėra - daugelis šiuolaikinės muzikos žvaigždžių siūlo save, o ne muziką, tačiau jais susidomi tik menkų dvasinių vertybių savininkai, kurių, kaip žinia, gausu ir tarp senolių. Visai kitokią nuomonę nei "televiziniai židinio seneliai" turi mūsų jaunimas. Tarp paauglių gerai žinomos muzikos grupės "K.U.R.V.A." (Kaunas United Rap Various Artists) dainų eilutės anaiptol neprimena banalių ir bereikšmių niūniavimų. Šiuose kūriniuose atskleidžiamos filosofinės mintys, narpliojamos psichologinės problemos, egzistenciniai klausimai. Visomis keturiomis prieštarauju manantiems, kad tokia kūryba yra nieko verta ir daro neigiamą įtaką, anaiptol, – ji skatina jaunimą gilintis į save, aplinką, moko spręsti problemas ir nepasukti lengviausiais gyvenimo keliais. Taigi meno negalima skirstyti į darantį teigiamą ar neigiamą įtaką, tai priklauso nuo žmonių požiūrio, suvokimo ir vertybių.

Kaip teigiau ankstesnėje pastraipoje - kūrybos negalima skirstyti į gerą ar blogą, tačiau tuomet kyla kitas klausimas – kokiu tikslu egzistuoja menas? Į jį tiek jaunimas, tiek senimas atsakytų panašiai ir dėl nesutarimų nekiltų "kartų karo". Meno paskirtis išsiskiria dvi dalis - naudą tiekėjui (kūrėjui) ir naudą pirkėjui (klausytojui/žiūrovui). Kokia nauda kūrėjui? Kiekvienas menininkas į savo kūrinį žiūri kaip į vaiką ir be perstojo jį puoselėja, tai jam suteikia pilnatvės jausmą, pasitikėjimą savimi, žmogus pasijunta reikšmingas. Taip gali išlieti savo išgyvenimus, pasitelkiant kūrybą atskleisti savo individualybės maksimumo ir minimumo taškus, kurie skatina menininką išlipti iš jį varžančios koordinačių plokštumos. Kiek sunkiau atsakyti į klausimą, kokia nauda meno klausytojui, žiūrovui? Remdamasi asmenine patirtimi galiu pasakyti, kad žmogus, „stebėdamas“ meną, užsimiršta, atsipalaiduoja. Vadinasi, "abiejose meno pusėse esantiem" žmonėms, kūryba gyvenimą padaro lengviau suprantamą ir kur kas mielesnį.

Menas, nesvarbu, ar tai - Leonardo da Vinči "Džokonda", ar TMC (Utenos "graffiti" piešėjų grupelės) išmarginta "Taurapilio" siena, yra geriausia gebėjimų išraiška. Suprantama, kad įvairių amžiaus grupių asmenys domisi skirtingu menu, tačiau visi suvokia, kad tai svarbi tiek kultūrinio, tiek buitinio gyvenimo dalis. Pats menas, kaip veiksnys, negali žmogų daryti geresnį ar blogesnį, tai priklauso nuo požiūrio.


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Siekdamas asmeninių tikslų žmogus turi paisyti ir visuomenės poreikių
Intelektas
Išėjo, bet grįš
Ūsuotos gegutės istorija
Ar menas daro žmogų geresnį?
Geriau atviras priekaištas negu paslaptingas pyktis
Komentaro papildymas – sakmė apie "Šapokynę"
Degtuko ir cigaretės ironija
Jaunimo evoliucija III

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.5
Jau įvertino: 1652

Įvertink!

Komentarai [ 11 ]
2013-01-14, 16:19:25
Marija rašo:
"G. Verdi traviatų ar kokio Grigališkojo choralo, atliekamo styginių instrumentų ansamblio. " Norėčiau tiesiog pabrėžti klaidą, kad ateity žinotumėte. Grigališkasis choralas yra chorinio dainavimo būdas ir jis nėra neatliekamas styginių instrumentų ansablio. Galbūt tai nėra esminė klaida, bet tiems kurie domisi muzika, ji gerokai kliudo ausį ir kelia juoką. Tiesiog būkite atsargesnė su vartojamomis sąvokomis, kad po to netektų raudonuoti
2011-12-07, 22:16:08
123456 rašo:
Man sis rasinys vulgarus pasirode...
2011-10-02, 21:58:02
Rapolas rašo:
Ruta, as net ne is Utenos , bet man labai patiko sis darbas ir jis man labai pades rasyti rytoj rasyini apie mena, aciu autoriui
2010-06-01, 18:07:39
Karolis rašo:
Labai aiskiai isdestyta mintys (ka ce ruta pezi tai neaisku). Manau, kad menas neturi nieko daryti, tiesiog menininkai kurdami pasikrauna, tai yra kaip ir ju varikliukas, o ka stebetojai daro? Jie stebi, zavisi-juk reikia susirasti savo idealus, save ir kaip Jus sakete "nenuzmoneti".
2010-04-21, 15:24:35
liala rašo:
Ruta,jei manai,kad darbas prastas ir nerandi aiskaus atsakymo(parasyta paciam pasutiny sakiny...bet jei ir cia neaisku,tada tau kazkas negerai..) tai parasyk geresni darba,mielai ivertinsim
2009-10-14, 15:27:30
Ruta rašo:
nesuzavejo darbas, perskaiciusi taip ir nesupratau atsakymo i klausyma 'ar menas daro zmogu geresni?' . Jei bandai irodyt , jog tikrai daro, tai kur argumentai? koks nors pavyzdys? jeigu grupe K.U.R.VA kuria dainas prasmingais tekstais, tai ar atsirado nors vienas , kuris pasikeite, tapo geresnis, issklauses sito meno. Nesvarus argumentai. Neitikina, jog taip yra.
2009-05-27, 20:11:52
Deimante I rašo:
Nu mjan atrjodo,kad viskjas buvjo labai gerai parasyta Gerbiu kas rasje ;DDD
kiss me ops:
2008-10-03, 17:42:03
-''- rašo:
Supratau, tik tarp kitko mestelėjau
2008-10-02, 21:55:54
Vikuse (autore) rašo:
Na, jei buciau vardijus viska, ka klauso paaugliai, tai buciau neissitekus siame puslapyje. Cia POP ir R&B pateikiau tik kaip pavyzdzius.
2008-10-02, 21:41:12
-''- rašo:
Aš galiu pasakyti, kad visiškai pritariu, jog menas skirstomas i bloga ir gera. Pasiremsiu pačiu elementariausiu ir nuobodziausiu argumentu, [bet ne esme] kad menas turi skirtinga paskirti, kaip ir dailes mokytoja pasakojo, yra ir menas, kuris turi sukelti šleikštulį, blogą jausmą..Ir yra tas, kurį pamatę atsigauname, jis kažką primena, ar sužavi kuo nors.

Ir šiaip manau, kad yra 'geri' ir 'blogi' daiktai vien spalvomis, paviršiais, formomis...Paskirtimi ar dar kuo.

[Kas norėjo mane suprato... ]

P.S paaugliai dar ir roko klauso ;DD
2008-10-01, 22:14:19
ausma rašo:
menas//..

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos