• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


SEKMADIENIS
2019-10-20


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėAr pilietiškumas Lietuvoje dykumėja?
2012-08-07, 10:25:46
Ingrida Jotkaitė


Būna metas, kai vaikai beprotiškai trokšta suaugti, bet vėliau pradeda ilgėtis vaikystės: prisimena nerūpestingas dienas, ledais išteptus skruostus, naivias šypsenas, kai menkiausios smulkmenos vis dar džiugino mažą širdelę, o tas kutenantis jausmas vertė įsivaizduoti esant pasaulio užkariautojais. Pripažįstu, jog manyje gyvena kartais pamišusi, patikli mergaitė, kuriai skaudu klausytis nuolatinių žmonių verkšlenimų apie blogą gyvenimą ir blankią ateitį. Nejaugi visi pamiršo tas naivias šypsenas ir džiaugsmo skonį? Atrodo, jog mūsų valstybėje pradėjo masiškai veistis nevisavertiškumo kandys, kurios ne tik drąsiai pakėlusios sparnus traukia svetur, tačiau prieš išvykdamos nepamiršta ir skaudžiai įkąsti. Kalbu apie pilietiškumą bei jo vaidmenį Lietuvos kasdienybėje ir, manau, svarbu suvokti, kurgi slypi paminėtų problemų priežastys, o dar svarbiau – atrasti veiksmingus jų sprendimus.Žodį – pilietis – galima įsivaizduoti kaip skėtį: vienas didelis ir spalvotas, kitas mažas ir blankus, tačiau kas tūno po vienu ar kitu – nežinia. Kas gi iš tikrųjų slypi po tuo skėčiu arba, kitaip sakant, žodžiu – pilietis? Vieniems tai įrašas pase, kitiems – jausmas krūtinėje, o aš manau, kad tai kažkas daugiau. Kiekviename pilietyje slepiasi tai, kas kuria jo vietą valstybėje, tačiau reikia šią jėgą išjudinti, nes ji moka griauti absurdo sienas, tuščias iliuzijas, ji gali nuimti kaklą ir rankas slegiančias grandines, priminti vaikišką šypseną ir ištrinti tuščias dienas. Ta jėga kuria valstybę, bent jau turėtų tai daryti. Valstybė – lyg Kentauro labirintas, kuriame kiekvienas žmogus palieka Ariadnės siūlą. Manau, čia ir glūdi ta jėga: kai tampi kažkieno dalimi, kai bėgi savu keliu, tačiau žinai, kad šalia yra kito takas, kai nebijai kirsti svetimą kryžkelę, nes vieną dieną kažkas suvynios tavo Ariadnės siūlą ir padės išsikapstyti. Kai kas tą gelbėtoją vadina Anglija, Norvegija, o juk norėtųsi girdėti Lietuvos vardą. Valstybė privalo savo žmonėms suteikti pagalbą sprunkant nuo nesėkmės pinklių, tačiau, matyt, taip nėra. Ši problema ypač akivaizdi – piliečiai savo valstybėje nesugeba atrasti naujų galimybių arba per daug skeptiškai jas vertina.

Kita vertus, žmonės turi visas teises Lietuvoje susikurti tokį gyvenimą, kokio jie trokšta. Kiekvienas iš mūsų gimdamas į pasaulį atsineša baltą drobę ir tuščią paletę. Gauname teptukus, atrandame dažus ir net to nesuprasdami pradedame tapyti kasdienybės drobę. Laikui bėgant mūsų gyvenimuose atsiranda mokytojai, nešini savų idėjų. Dažų spalvos tampa nebe tokios grynos, o potėpiai įgauna kryptį. Kas kartą atrandame naujų atspalvių, o paletė nusidažo vis skirtingomis spalvomis. Taip visi, nors ir labai skirtingi, kartu kuriame bendrą piešinį – valstybę. Tad jeigu nesi galiūnas Žydrūnas Savickas, turi suprasti, kad visko vienas nepakelsi. Valstybę turime kurti visi, taip mažiau rėksime ir aimanuosime, jog nebėra jėgų ar trūksta noro. Akivaizdi bėda, jog žmonėms trūksta užsidegimo, kuris skatintų užglaistyti savo valstybės trūkumus.

Mano nuomone, didžiausia problema – tarp piliečio ir valstybės trūksta bendro ryšio. Negarbinga suversti visą kaltę tik vienai pusei. Galime peikti pilietiškumą, žinoma, mokame rėkauti ir apie valstybę, jos valdžią, tačiau svarbu diskutuoti apie abu dalykus, kaip neatsiejamus vienas nuo kito. Deja, nei knygose, nei kelių eismo vadovėliuose nėra parašyta, kuria kryptimi reiktų tiesti valstybės ir piliečio draugystės tiltą. Galiu teigti, jog pilietiškumo dykumėjimas, kankinantis tiek gyventojus, tiek valstybę, skatina tik problemų augimą. Juk nerimą kelia ir artėjantys Seimo rinkimai, nes nežinia, koks bus žmonių balsavimas: skeptiškas, pasyvus, o gal atvirkščiai – pilietiškai aktyvus bei pozityvus. Taip pat įdomu, ar įmanoma 2013 m. tinkamai paminėti Europos piliečių metus, jei sunku suvokti pilietiškumo reikšmę savo valstybėje. O galbūt, Europos pilietybė žymiai vertingesnė nei Lietuvos? Džiugina tai, jog minint Europos piliečių metus, 2013 m. visoje Europos Sąjungoje bus surengta įvairių renginių, konferencijų bei seminarų, kurių metu žmonės galės pagilinti žinias apie Europos pilietybę ar netgi kitaip pradėti vertinti pilietiškumą.

Vis dėlto tikiu, kad dauguma lietuvių tik laikinai prarado viltį ir vis dar pamena savo piliečių teises bei pareigas. Lygiai taip pat tikiu, kad suaugusieji vis dėlto sugrįžta į vaikystės šalį, kuri mena džiaugsmo skonį. Juk buvo laikai, kai ant šios žemės, ant kurios dabar byra verkšlenimų ašaros, liejosi kraujo upės, sukeltos skausmo ir laisvės troškimo. Galbūt, mano žodžiai skamba kaip kosėjantis, senas testamentas, tačiau nepamirškime, jog tik pilietis savo valstybėje kuria ateitį, kuri priklauso nuo kiekvieno iš mūsų.

Daugiau informacijos:

·        apie Seimo rinkimus.

·        apie Europos piliečių metus.

·        apie informacinę kampaniją „Man ne dzin “ – tai nuo 2004 metų prieš kiekvienus rinkimus vykstanti jaunimo pilietiškumo skatinimo ir kvietimo atlikti pilietinę pareigą rinkimuose kampanija.Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Šokių kolektyvas ARGO ieško naujų merginų!
Būkime Karlsonais! Apie europiečius ir daugiakalbystę
Ar pilietiškumas Lietuvoje dykumėja?
Ei, ar nepamiršai? „Darom 2012“ – jau čia pat!
Ei, ar girdėjai?
Minskas – didelių architektūrinių kontrastų miestas
Vokietija - būsimieji namai?
Kaip padaryti filmą nepardavus savo tėvų sodo namelio?
Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje vasario 5 dieną vyko festivalis

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 683

Įvertink!

Komentarai [ 2 ]
2013-01-08, 13:26:45
JEwrossHcMRz rašo:
oKXEwz <a href="http://trymketzkjwz.com/">trymketzkjwz</a>
2013-01-06, 3:16:15
VWTapdzHoqR rašo:
That's a cunning awsner to a challenging question

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos