• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


TREČIADIENIS
2019-11-13


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


MenasDialogas su protingu žmogumi
2008-06-12, 17:07:50
Ausma Bernotaitė


Į kambarį, kuriame tik dvi medinės kėdės ir stalas, matyt, atstumui sujungti, įeina du panašūs žmonės. Vakaro spinduliai: vienintelis šviesos šaltinis, už kelių valandų pasirodys mėnulis. Jie atsisėda prie stalo, vienas prieš kitą - taip, kad mato akis.

Dialogas užsimezga nepaprastai lengvai, atrodo, jog abiems jis natūralus ir labai reikalingas.
- Žinai, daug galvojau šiandien...
- Nenustebsi, aš taip pat. Atsibodo... Ach, atsibodo būti susimazgius
ir nesuprasti bei būti nesuprastam.
- Suprantu. Žinai, tas sąmonės, mąstymo plėtimas, bėgimas nuo ribotumo... Kartais jaučiuosi autoritetas - jaustis protingam pavojinga. Iš patirties sakau, tokiomis akimirkomis žmogus pridaro daugiausia klaidų.
- Pažįstama, Drauge... Tik šiandien būtent taip pasijutau, tau galiu atvirai papasakoti kodėl. Kalbėjau su vienu žmogumi, nes norėjau nutraukti su juo santykius (nevertingas ir piknaudžiaujantis laiko švaistymas), - pažiūrėjo Draugui į akis ir gestais parodė, jog turi susikaupti, nes galvoje iškilo pernelyg daug minčių, - taigi... Kalbėjau su juo ir nebebijodamas atvirai išsakiau kritiką. Nepaisiau jo jausmų, kas man, beje, tikrai nebūdinga. Kritiką jis, na, priėmė išrausdamas labiau nei ridikėlis, tuomet pagalvojo apie tai, ką buvau pasakęs, mintyse pateisino save, apvertė kritiką aukštyn kojom ir parodė man ją. Tai buvo puikavimasis. Jis leido pamąstyti man apie žmonių blokus - juk visi stengiamės pateisinti gaunamas pastabas. Reikia to saugotis, nes, galima sakyti, negatyvūs mūsų elgesio ir bruožų komentarai turi didžiausią potencialą tapti kitu tobulėjimo laipteliu.

- Bet žinai, aš manau, kad visgi švelniau reikėjo su juo. Tu daugiausia bendrauji su jautriais žmonėmis, o jie lengvai pažeidžiami. Reikia labai kruopščiai (taip, kruopščiai, nerandu geresnio žodžio) apgalvoti, ar tikrai atsakomybė, kurią norom ar nenorom gausi (nes kiekvienas veiksmas turi atoveiksmį) nebus tau per didelė. Kitąkart turėk tai omeny.
- Taip... Galiu pasiteisinti tik taip, jog mano būklė jau buvo nestabili - reikėjo žmogiškojo atsipalaidavusio klydimo, - žmogus liūdnai susimąstė, susilaikė po stalu nesukryžiavęs kojų ir pakrapštė nagu stalo paviršių. Draugas jį atidžiai stebėjo:
- Niekada nesigailėk padaryto. Jei praeity padarei taip, kaip padarei, vadinasi, geriau ir negalėjai tuo metu. Sąžinės graužatis, gailėjimasis dėl poelgių - niekingas ir visiškai nereikalingas dalykas. Bet prisimink auksinę taisyklę - tik genijai ir idiotai nedaro klaidų, svarbu iš jų mokytis.
Abu nusišypsojo vienas kitam. Vienas palaikančiai, kitas ieškodamas palaikymo. Diskusija apie kaltę, žmones, negalinčius nustoti graužtis dėl padarytų veiksmų, išsiplėtė ir išsišakojo. Po kiek laiko nutrūko, nes vėlyvas ankstyvo pavasario saulėlydis padovanojo grožį.
- Jei man tektų kurti filmą, jis būtų apie mažus gyvenimo džiaugsmus.
- Būtinai sukurk! - Pamatęs galinčią žūti konstruktyvią mintį, sušuko žmogus.
Jie vėl nusišypsojo vienas kitam, suprasdami, pasitikėdami ir džiaugdamiesi, kad gali būti savimi. - O aš kurčiau filmą apie svarbą stengtis suprasti. Žmogus, kuris sako, kad negali suprasti ko nors ar kito žmogaus, parodo savo bukumą, nes nurodo ribas, kurių nebesistengs peržengti, užkerta kelią savo paties tobulėjimui - juk tai tolygu savižudybei! - Draugas atidžiai klausė jo ir grožėdamasis šyptelėjo, pamatęs, kokį įkarštį Žmogus pasiekė kalbėdamas apie pačiam svarbias "aukštąsias materijas". - Išvis! Žinai, kad šiuo klausimu nuostabiausi mokytojai yra vaikai? Jų smalsumas kone liguistas! Vaikai, nepaisydami draudimų, nori viską patirti patys, o ar kada teko būti nusiminusiam prie vaiko? Jie tokie rūpestingi, kai mato, kad tau liūdna: ateina, apkabina, rodo švelnumą visais įmanomais būdais... Vaikai nori suvokti ir niekada nesako, kad ko nors nesugebės, tik kartais bijo. Paaugliai stengiasi gražiuosius vaikystės marškinius kuo greičiau nusimesti, kad apsivilktų sau dar per didelius suaugusiųjų - "stabarius", nejudrius, įrėmintus. Mačiau tik keletą bręstančių, kurie ne keičia marškinius, o prisimezga rankoves. Ir taip pasiekia daug daugiau! Neužgniaužia savo nepasotinamo smalsumo!
- Tau kalbant pagalvojau, kad ir aš riboju save, kartais to net nepastebėdamas. Sakau: "vis tiek nesuprasiu". Tiesa, kad filosofija nėra padangių mokslas - ji žemiška, ar bent turėtų tokia būti, jei įvaizdžio neiškreipia tie, kurie tik norėdami padaryti kitiems intelektualo įspūdį vėjais paleidžia savo abstraktaus mąstymo galimybes. Nuo šiol mūsų šūkis bus "prisimegzk rankoves"! - Juokdamasis tarė.
Draugas linksmai nusijuokė:
- "Prizimegzk rankoves" per ilgas! Geriau "Prismgzkran!" - Pasiūlė.
- Arba "gzkran"!
- Taip! "gzkran"!
Jiems buvo linksma drauge, kaip būna linksma Draugams. Pokštai, kurie kitiems atrodytų net nejuokingi, tapdavo jų "Top 1". Vadinasi, sutapo intelektas ir humoro jausmas. Jie vienas apie kitą žinojo daugiau nei kiekvienas apie save, besąlygiškas pasitikėjimas, apie kurį galima paskaityti romantinėse knygose, Draugams buvo apčiuopiamas.
Nutilo.
- Matyt, niekada nepaliausiu stebėtis tuo, kaip gera tylėti su tavimi!..
Nusišypsojo.
Mąstė.
Nebuvo įtampos, nutraukiant tylą (kaip visada, jos niekada nebūdavo):
- Praeitą naktį atlikinėjau vieną iš tų savo "socialinių ekperimentų". Pažįstu vieną merginą, turinčią augimo sutrikimų. Paprasčiau tariant, liūna, bet ji neatrodo taip, kaip dauguma žmonių - žema, apkūnoka, veido bruožai ne visai išsivystę. Negana to, ji siaubingai nejaučia kitų, nemoka išklausyti, atjausti (neempatiška), - jis grimzdo vis giliau į apmąstymus,- visgi, kaip kiekvienas žmogus, labai trokšta meilės, kurią gauti jai labai sudėtinga... Ne tik dėl išvaizdos, bet ir dėl bendravimo stiliaus. Tiesa, ji nujaučia, jog "kažką" netaip daro, nes jos draugės, flirtuodamos su tais pačiais vaikinais, suintriguoja juos, o ji - atstumia. Raktas: nereikia per prievartą siūlytis, o subtiliai, netgi parodant, kad nori pabėgti. Tik ji sau to garsiai nepasako, taip kaskart lieka su vis mažėjančia saviverte. Ir viena.
Kaip sunku, kai neįsivaizduoji, kaip padėti žmogui! Tas jausmas tiesiog... bado!
- Veiksmas be rezultato - labiausiai kankinantis dalykas Žemėje! - Nusijuokė. - Na, dar minutėlę stebėkimės vienas kitu ir tęskim toliau.
Ypatingai švelnios šypsenos papuošė abiejų veidus... Sekundės, kurios įstringa visam gyvenimui ir yra nepamirštamos. Stebuklinga suprasti, kad kitą žmogų įmanoma pajusti vien iš akių, pajusti abipusę šilumą ir supratimą. Atsiduoti ir kristi, nebijant nugriūti. Kristi daug kartų ir visad būti pagautam. Gauti šią retą dovaną - pasiekiama siekiamybė.

Daugiau autoriaus straipsnių
Kelionių dienoraštis:
Kelionių dienoraštis:
Vergvaldė elektronika
Miestas, kuriame visada yra ką veikti
Šaunių mergaičių sindromas
Patriotizmas — slapta priedanga
Kodėl mes pabėgame?
Ar gražus gyvenimas – tau spręsti
Smegenų kung fu – apsiginkite nuo savęs paties!
Nykščiu per Europą
Ekologiškai saikingai ir saikingai ekologiškai
"Aušra" po sparneliu priglaudė jaunąjį menininką
Garsus nesavų tiesų rėkimas
Daiktiško pasaulio dvasingumas
Viskas praeina
Grupės "UGRG" veikla įgauna pagreitį
Akcija Adventui – mokėkite ne pardavėjams
Keliauti su fantazija
11-asis festivalis "Mėnuo Juodaragis"
Vasaros išlydėjimui – filmų festivalis
Ugdantis valytojos darbas
Kaip pelningai išvažiuoti į Norvegiją
Užpaliai suskambėjo naujai
Dialogas su protingu žmogumi
"Rebel rock" atgimė!
Proto mainai į muziką
"Žmogus – užversta knyga"
Suderinti teisę ir pareigą
Gyvenimo prasmė: kuo tikėti?
Antrasis lakštingalos mėginimas "ringe"
Žmogaus savijauta svetur

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1349

Įvertink!

Komentarai [ 1 ]
2008-06-14, 13:33:34
Edgaras rašo:
Lb grazus, gilus tekstas, bet as manau, kad siame tekste galejai "pasigauti" viena tema, kuri, siuo atveju, nelabai suprantama.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos