• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ŠEŠTADIENIS
2019-12-07


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėGarsus nesavų tiesų rėkimas
2009-02-27, 20:37:41
Ausma Bernotaitė


Sena, laiko išbandyta tiesa byloja, jog reikia gerbti kitą. Mokyklose ir miestuose vykstantys renginiai skatina toleranciją, lygybę. Beveik kaip Prancūzijos Didžiosios Revoliucijos metu skambėjęs šūkis: "Laisvė, lygybė, brolybė!" – skamba ir šiuolaikinių renginių, akcijų pavadinimai. Tik ar nėra skirtumo tarp aršiai ir tikrai broliškai nusiteikusių prancūzų ir mūsų, tų kurie garsiai reklamuoja ne savas vertybes?

Per pirmuosius aštuonerius savo mokymosi metus dažnai patirdavau, jog norintis mokytis žmogus nėra įdomus, jo gyvenimas nevertas dėmesio. Atstumiama nebūdavau, bet kartais mane net "nesveika" pavadindavo, kai dešimtuką iš sudėtingo kontrolinio darbo gaudavau. Matyt, labai prastai atrodžiau nuo mokymosi, pakankamo miego ir pakankamo maisto kiekio. Kuo toliau, tuo labiau jaučiau, jog mano vieta kitur, tarp žmonių, kuriems noras mokytis nėra nuodėmė. Viskas pasikeitė tada, kai perėjau į gimnaziją.

Netgi aukštyn kojom apsivertė, drįsčiau teigti. Jau pačią pirmą dieną mums, devintokams, buvo pareikšta, jog esame išrinktieji (matyt, pats ponas Dievas buvo prikišęs nagus prie mūsų išrinkimo), mokytojai kartais daugiau rūpindavosi tuo, kaip pasirodysim nei tuo, kiek mokėsim. Na, neįprasta, tai neįprasta – juk kita mokykla, kitos taisyklės. Pasijuokėm, ir tiek. Surimtėti kartą privertė viena draugė, papasakojusi, kaip mokosi naktimis, o kad mokykloj neužmigtų ar nepradėtų verkti, išgeria vaistukų ir toliau eina sunkiu, karčių šaknų kapstymo keliu. Po kiek laiko pamačiau, jog tokių žmonių – ne vienas. Tik įdomu, ar čia mokytojų primetama pareiga būti ir mokytis kaip „išrinktiesiems“ kalta, ar pačių mokinių susigalvotos kvailos pareigos.

Tikriausiai ir tas, ir tas. Mokykloje, kurioje mokausi, labai daug jautrių vaikų. Jie pernelyg savikritiškai vertina save ir tikisi, jog pasieks bet kokia kaina daugiau negu jiems duota. Net alindami save. Neineigiu to, kad stengtis pranokti save yra blogai, bet nereikėtų perlenkti lazdos. Kita vertus, daug prisideda ir mokytojai, pareikšdami, jog jei neini į universitetą – esi šiukšlė. Kai kurie net labai agresyviai užsipuola tuos, kurie norėtų stoti į kolegijas ar, neduok die, niekur nestoti. Juk net valytojos turi aukštuosius! Čia prasideda paradoksai.

Reklamuodami savitarpio supratimą, jie laužo pačių pasakytus žodžius. Tie žmonės, kurie lyg ir turėtų būti ne tik mokytojai, bet ir auklėtojai, formuojantys moralę, priverčia daug mokinių jaustis niekuo. Tik įdomu, kai dekanai, prodekanai ar bent daktarai, kurie ypač gerbiami mokykloje, teigia, jog bakalauro studijos universiteto mastais matuojant – tėra pusė kelio. Mokytojai, iš kurių tik maža dalis yra apgynę daktaro laipsnį, pastatomi į lygiai tokią pat paniekinančią padėtį.

Džiugu tik tai, kad ne visi mokytojai tokie. Kai kurie išties palaiko, paguodžia ir pataria daryti tai, ką nori daryti. Primena, jog svarbiausia būti laimingam. Priverčia kritiškai apie viską pamąstyti. Juk iš tiesų ir diplomai tampa nebe tokie vertingi, kai mokosi absoliuti dauguma. Yra apskaičiuota, jog Lietuvoje turėtų būti trys universitetai. Tuomet mokytųsi tik tie, kurie norėtų tai daryti, o ir valytojos galėtų sau mokslu nebekvaršinti galvų. Bet kol kas situacija tokia, jog net žmogiškumas nuvertinamas be aukštojo išsilavinimo. Tik jei turi popieriuką, gražų, rimtą – žmogumi gali vadintis.

Skelbiamos gražios revoliucingos idėjos, tik tuščiavidurės. Net jų vykdytojai ir palaikytojai dažnai nusižengia pačių ištartiems žodžiams, o stereotipinis mąstymas priverčia daugybę žmonių vakarais verkti prie knygų ar atsisakyti savęs, norint prisitaikyti prie "draugų". Belieka tikėtis, jog prancūzų principas "laisvė, lygybė, brolybė" visgi bus įgyvendintas ir žmonės galės būti savimi.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kelionių dienoraštis:
Kelionių dienoraštis:
Vergvaldė elektronika
Miestas, kuriame visada yra ką veikti
Šaunių mergaičių sindromas
Patriotizmas — slapta priedanga
Kodėl mes pabėgame?
Ar gražus gyvenimas – tau spręsti
Smegenų kung fu – apsiginkite nuo savęs paties!
Nykščiu per Europą
Ekologiškai saikingai ir saikingai ekologiškai
"Aušra" po sparneliu priglaudė jaunąjį menininką
Garsus nesavų tiesų rėkimas
Daiktiško pasaulio dvasingumas
Viskas praeina
Grupės "UGRG" veikla įgauna pagreitį
Akcija Adventui – mokėkite ne pardavėjams
Keliauti su fantazija
11-asis festivalis "Mėnuo Juodaragis"
Vasaros išlydėjimui – filmų festivalis
Ugdantis valytojos darbas
Kaip pelningai išvažiuoti į Norvegiją
Užpaliai suskambėjo naujai
Dialogas su protingu žmogumi
"Rebel rock" atgimė!
Proto mainai į muziką
"Žmogus – užversta knyga"
Suderinti teisę ir pareigą
Gyvenimo prasmė: kuo tikėti?
Antrasis lakštingalos mėginimas "ringe"
Žmogaus savijauta svetur

Įvertinimas
Įvertinimas:
3.1
Jau įvertino: 1195

Įvertink!

Komentarai [ 12 ]
2009-03-03, 20:31:14
Linas rašo:
Naktim tenka mokytis, nes dienom tingim...
2009-03-03, 14:26:09
Edvinas rašo:
Ei ei. Nesikarščiuok. Paviršutiniškas klausimas, tik norėjau sužinot ką išmokai, žmogau. No sarkazmas at all... Plius, dar čia turėjo būt ir "bajeris", bet matyt teisingas faktas yra, kad 3/4 (ar kiek ten) bendravimo lemia "kūno kalba", todėl tą patį sakinį internete galima perskaityti velniai žino keliais būdais. O šeip tai jokio pasikėlimo, žmogau. Žinau ką tu veiki (arba bent jau numanau) ir jei tau tai patinka, tebūnie, manęs tai juk neliečia.
2009-03-02, 22:10:34
Donatas rašo:
Edvinai, aš žinau, kaip tau paprasta mąstyti, kad aš absoliučiai nieko nemoku Ar tau atrodo, kad aš namie nieko neveikiu, tik ateivius kompiutery šaudau? Visu pirma tai aš net žaidimo nei vieno neturiu (ne į temą, bet vis vien) Po velnių, nors ir teste nekaip pasirodžiau, bet skirybą tikrai dabar suprantu tris kartus geriau, negu kad supratau anksčiau. Anglų kalbos dar niekada gyvenime taip stropiai (nors ir nepakankamai dar) nesimokiau, niekada tiek daug literatūros neskaičiau. Per muziką bei orkestrą ir grojimą namie kiek išmokau. Galiausiai aš dramą lankau, nors ten ir aktyvumo dabar, dėja, minimumas, bet rašau kažką.

Kaip TAU po velnių atrodo, kodėl aš Krašuonoje nusimokiau, A? b**t (labai atsiprašau už išsireiškimą) puikiai žinai.

Jau tuo sakiniu taip save viršum kitų (manęs) iškeli žinok. Net bloga. Blemba, nieko, ko nėra mokyklos sąsiuviniuose, mokytis negalim, ar ne? Aišku, išskyrus programavimą.
2009-03-02, 21:42:33
Edvinas rašo:
Donce, atsiprašau už kandumą, bet ko tu apskritai išmokai?
2009-03-02, 20:55:37
Donatas rašo:
Pone M., mano nuomonė 100% lygi jūsų komentarę išsakytajai.

Edvinai, manau, kad tas pamokas kurias mokaisi mokytojams, kaip tu įdomiai išsireiškei, iš tikrųjų darai tik todėl, kad prisibijai pačio mokytojo.
Tiesa, tu irgi gerai pastebėjai, kad reikia turėti savo proporcijas pamokų ruošimo.

Dievas mato, kad aš per visus metus nei fizikoje, nei chemijoje, nei matematikoje beveik nieko neišmokau. Mokytojai dėl to tikrai nekalti. Aišku, kai jau pradės gąsdinti, jog išspirs iš mokyklos, gal ir susiimsiu kažkiek.

Bet aš esu beveik įsitikinęs, kad man jų nereikės (tiksliųjų mokslų). Mat, jei ir atety ir bus taip, kad mano žinios kurias turėsiu neturės reikšmės mano pragyvenimui, aš vis vien naudosiuosi jomis Aciprašau, kad rašau ilgais sakiniais - blogas įprotis.
2009-03-01, 10:03:44
Edvinas rašo:
Vienas pamokas mokais sau, kitas mokytojams.
2009-03-01, 0:19:22
Ponas M. rašo:
KAip ir kaip ten bebūtų, manau, kad visų pirmiausia žmogus turėtų mokytis sau. O tik paskui, kad įstotų į universitetą, ar kad itiktų mokytojams...
2009-02-28, 22:08:29
Sapokiete rašo:
Eina daugelis šapokiūkų po visą Uteną ir ieško mokytojų, kurie mokytų papildomai... Ir silpnų ir tarp moksliukų tokių yra. Kad mitų apie šią gimnaziją prikurta- ne vienas pasakys. Ausmai trūko "plionkė". O jeigu atvirai, pirmas jos darbas šiame puslapyje toks geras, nes nuoširdus ir teisingas. Sovietinio suaugusių mąstymo iš galvų juk iškart neišbrauksi.
2009-02-28, 19:31:40
Mantas rašo:
Aišku. Aš tai nemanau, kad reikia mažiau mokytis, bet turbūt reikia keisti mokymo(si) stilių Lietuvos mokyklose apskritai. Reikėtų labiau ugdyti savos nuomonės sakymą, kritišką mąstymą, o ne žinių į galvą kišimą, kaip yra Lietuvos mokyklose. Bet dėl to sunku ką nors kaltinti tiesiog susiklostė tokia tradicija. Kurią galima pakeisti, jei yra noro ir jei daug kam atrodo, kad reikia. Kita vertus, Lietuvos studentai ir darbuotojai yra vertinami pasaulyje už didelį žinių bagažą. Tačiau, žinoma, viskas turi turėti ribas. Vieni žmonės yra gabesni, kiti - mažiau gabūs. Bet kokiu atveju, visi turi būti gerbiami.
2009-02-28, 14:27:12
ausma rašo:
dekui uz komentara si straipsni parasiau is baisaus pasipiktinimo, nes is tiesu atsirado (/buvo) tokiu mokytoju, kurie vos ne "ignora meta" tiems, kurie pasirinko netest akademinio kelio. O daug besimokanciais net Ruta, etikos mokytoja, piktinosi: "Kas cia jums su sitais egzaminais?" Yra, tikrai yra tokiu
2009-02-27, 23:29:03
Mantas rašo:
Ir beje, kalbant apie Prancūzų revoliuciją, tai nelabai tie prancūzai broliški buvo. Na, žiūrint ką laikysim broliškumu. Tai buvo turbūt didžiausios savos šalies skerdynės pasaulio istorijoje, kur vienaip mąstantys prancūzai su Robespjeru priešaky išžudė kitaip mąstančius prancūzus. Bet viena ir kita pusės savo viduje tikrai buvo broliškos, matyt. ;]
2009-02-27, 23:23:16
Mantas rašo:
Na gal šiek tiek ir perdedi. Aš kai mokiausi šapokoj, nejaučiau tokio spaudimo būti geriausiu iš mokytojų ar dar iš kažkur. Ir žmonių nepažinojau, kurie naktimis mokosi ir vaistukus geria. Kiek aš prisimenu, tai daug buvo tokių žmonių, kurie normaliai laiko skirdavo mokslams ir normaliai mokydavosi. Nors požiūris į daug besimokančius žmones mokykloje yra tikrai ne pats teigiamiausias. Kita vertus, kai kurie išoriniai žmonės kaip tik mano, jog šapokoj yra kažkokia moksliukų priespauda, kur ne taip gerai besimokantys žmonės yra kažkaip ne taip vertinami ar pan... ;]

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos