• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PENKTADIENIS
2019-11-22


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


Aplink pasaulįIranui branduolinį ginklą padėjo (pasi)gaminti… CŽV?
2008-07-30, 19:21:41
Saulius Socius


Turbūt mažai tėra konspiracijos teorijų, kuriose vienu ar kitu būdu nefigūruotų JAV Centrinė žvalgybos valdyba – pradedant totaliniu amerikiečių sekimu ir baigiant New World Order įgyvendinimo strategijos kūrimu. Dalis šių teorijų vėliau (pavyzdžiui, po kelių dešimčių metų paviešinus buvusius įslaptintus dokumentus) pasitvirtina, dalis taip ir lieka teorijomis.

Staigiai peršokant prie kitos temos – kalbant apie Artimųjų Rytų regioną, skeptiškesniems stebėtojams dažnai gali iškilti klausimas, dėl kokių priežasčių JAV gana stipriai, galima sakyti, beatodairiškai, palaiko Izraelį. Lobistų įtaka, geopolitiniai interesai ar kas kita – tokių paaiškinimų galima surasti daug; tačiau bet kuriuo atveju, rezultatas yra vienas – Izraelis yra bene geriausias JAV sąjungininkas šiame regione. Atitinkamai galima nesunkiai atspėti, kaip JAV turėtų reaguoti į netolimo Izraelio kaimyno, Irano Islamo Respublikos, prezidento Machmudo Ahmadinedžado pareiškimus apie tai, jog, pavyzdžiui, Izraelį "reikia nušluoti nuo žemės paviršiaus". Į tokių pareiškimų kokteilį dar įmaišius Iranui metamus įtarimus bandant sukurti branduolinį ginklą, pesimistai greičiausiai jau imtųsi prognozuoti, jog kitas JAV "karo prieš terorizmą" taikinys ir bus ši šalis.

Visa tai mes esame daug kartų girdėję ar skaitę ir naujienų pranešimuose. Spėjama karo su Iranu data, pranešimai apie naujas sankcijas, Irano teisinimaisi dėl vykdomų programų taikingumo… Tokiame kontekste šio įrašo antraštė greičiausiai ne vienam iš jūsų turėjo pasirodyti mažų mažiausiai neįtikima. Išties, net ir užkietėjusiems konspiracijos teorijų mėgėjams būtų sunku patikėti, jog JAV, karštos Irano priešininkės, žvalgybos agentūra padėtų Iranui pasigaminti masinio naikinimo ginklą.

Tuo patikėti ir neprireiks. Šioje istorijoje nėra jokios neįtikimos konspiracijos teorijos. Tačiau, jei tikėsime The Guardian, kurio 2006 metų straipsniu (taip, senoka naujiena – tačiau bent jau man ji tikrai buvo negirdėta) čia ir remiuosi, būtent CŽV gali būti iš dalies kalta dėl to, kad Iranas kada nors sugebėtų pasigaminti branduolinį ginklą.

Minėtame straipsnyje yra aptariama The New York Times reporterio James Risen neseniai išleista knyga "State of War", kurioje autorius analizuoja CŽV operaciją skambiu pavadinimu "Merlinas", vykdytą G.W.Busho prezidentavimo laikotarpiu – operaciją, pasibaigusią neįtikėtinu žvalgybos fiasko. Tačiau apie viską – iš eilės.

Senais Šaltojo karo laikais susisiekti su slaptu agentu priešiškoje valstybėje buvo pavojingas ir sunkus darbas, užtrukdavęs nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Tuo tarpu šiuo metu kitoje šalyje veikiantis agentas pranešimą iš pagrindinės žvalgybos būstinės į savo asmeninį komunikacijos įtaisą gali gauti per keletą sekundžių. Persiunčiama informacija yra patikimai koduojama, tačiau dėl žaibiško duomenų perdavimo greičio CŽV operatoriaus klaida gali kainuoti itin daug. Būtent taip atsitiko 2004 metais, kuomet CŽV pareigūnė, atsakinga už susisiekimo su Irane esančiais CŽV agentais palaikymą, persiuntė slaptus duomenis vienam iš agentų. Tai buvo įprasta operacija, anksčiau kartota daugybę kartų.

Tačiau šįkart technologijos patogumas ir greitis lėmė, jog pareigūnė padarė žvalgybos pasaulyje tragišką klaidą. Vienu mostu agentui Irane ji išsiuntė informaciją, leidžiančią atskleisti visą CŽV agentų tinklą šalyje. Kitu atveju net ir tokią klaidą būtų galima nesunkiai ištaisyti. Tačiau šįkart nesėkmė vijo nesėkmę – minėtasis svarbiosios informacijos gavėjas netrukus pasirodė besąs dvigubas agentas, tuoj pat perdavęs gautus duomenis Irano saugumo pareigūnams, o šie, suprantama, pasistengė bent didžiąja dalimi neutralizuoti CŽV agentų tinklą šalyje. Anot agentūros šaltinių, keletas agentų buvo suimti ir įkalinti, o likusiųjų likimas vis dar yra nežinomas.

Be abejo, toks žvalgybos pralaimėjimas nebuvo paviešintas. CŽV Irane liko praktiškai akla, negalinti pateikti jokios svarbios informacijos apie vieną iš JAV itin svarbių klausimų – ar Iranas turi galimybių pasigaminti branduolinį ginklą. Tačiau iš tiesų viskas buvo dar blogiau.

Aukščiausiems CŽV sluoksniams tuo metu greičiausiai nedavė ramybės kitas klausimas – kas vis dėlto nutiko branduolinio ginklo brėžiniams, patekusiems į iraniečių rankas?

Šių brėžinių istorijos ištakos slypi dar Billo Clintono prezidentavimo laikotarpyje. 2000 metų vasarį Vienos gatvėmis ėjo vienas kiek išsigandęs rusų mokslininkas. Vyras turėjo gerą priežastį bijoti - jis vaikštinėjo Vienoje su branduolinės bombos brėžiniais.
Per daug nesigilinant į technines detales, šiuose brėžiniuose buvo atvaizduotas užtaiso mechanizmas, leidžiantis sukurti nepriekaištingą branduolinę reakciją bombos viduje – viena iš svarbiausių inžinerijos paslapčių, skirianti didžiąsias branduolines valstybes nuo pageidaujančiųjų tapti branduolinėmis, tačiau nesugebėjusių peržengti technologinio slenksčio.

Rusas, jau kurį laiką perbėgęs dirbti JAV, vis dar negalėjo patikėti nurodymais, gautais iš CŽV būstinės. Agentūra perdavė jam branduolinės bombos brėžinius ir nurodė atiduoti (ar parduoti) juos Irano atstovams Tarptautinėje atominės energijos agentūroje. Atrodė, jog CŽV nori padėti Iranui peršokti vieną iš paskutiniųjų kliūčių kelyje link branduolinio ginklo. Ironija slypėjo tame, jog minėta agentūra buvo sukurta su siekiu riboti branduolinės technologijos plitimą…

Suprantama, jog toks planas rusų mokslininkui atrodė mažų mažiausiai keistas. Atsakingam CŽV pareigūnui vyrą reikėjo ilgai įtikinėti atlikti operaciją, savo pobūdžiu labai panašią į JAV išdavimą. Agentui reikėjo apsimesti bedarbiu ir godžiu mokslininku, panorusiu parduoti branduolinės bombos paslaptis Iranui. CŽV neabejojo, jog iraniečiai žaibiškai suvoks gautų brėžinių svarbą ir perduos juos atitinkamoms Irano agentūroms.

"Kabliukas" slypėjo tame, jog brėžiniai buvo šiek tiek pakeisti. CŽV tikėjosi, jog iraniečiai, patikėję jais, pasuks klaidingu technologiniu keliu, bandydami sukonstruoti branduolinę bombą. Tuo tarpu agentūra, surežisavusi nesėkmingą Irano branduolinio ginklo kūrimą, ne tik nukels galimą grėsmę keleriems metams į priekį, bet ir gaus daugybę informacijos apie šio ginklo kūrimo programą.

Gavęs brėžinius, mokslininkas juos peržvelgė ir jau po kelių minučių pastebėjo tyčia įveltą klaidą. To nesitikėję CŽV pareigūnai nustebo, tačiau nuramino rusą, jog tai nėra svarbi detalė. Po šio susitikimo brėžiniai mokslininkui buvo perduoti užantspauduotame voke, nurodžius jokiomis aplinkybėmis jo neatplėšti – tiesiog perduoti nepaliestą paketą iraniečiams.

Tačiau rusas turėjo kitų sumanymų. Vienoje jis atplėšė voką ir į jį įdėjo asmeninį laišką iraniečiams, kuriame aprašė brėžiniuose įveltą klaidą. Mokslininkas nusprendė, jog problema tikrai bus aptikta – ir jei jis apie tai nepraneš pirmas, gali būti, jog tolimesnių susitarimų su Irano atstovais jam nebeteks sudaryti. Dėl to, padėdamas iraniečiams, rusas žaidė dvigubą žaidimą, tikėdamasis laimėti ir CŽV, ir Irano palankumą.

Po to mokslininkas nesunkiai surado pastatą, kuriame gyveno Irano atstovai, į pašto dėžutę įmetė brangųjį voką ir vėliau nepastebėtas nei austrų, nei, kas dar svarbiau, Irano žvalgybos agentų, išskrido į JAV. Praėjus keletui dienų nuo paketo perdavimo JAV Nacionalinė saugumo agentūra pranešė, jog Irano atstovas Vienoje skubiai pakeitė savo dienotvarkę, užsisakydamas artimiausią reisą į Iraną. Rodos, operacija klostėsi pagal planą… Tačiau šis planas jau ne visai sutapo su CŽV sumanytuoju.

Rusų mokslininko atskleista klaida brėžiniuose, anot branduolinių ginklų ekspertų, Iranui į rankas galėjo įduoti itin vertingą informaciją. Jau turimi duomenys ir aiškiai žinoma klaidos vieta iraniečiams leistų lengvai gauti trūkstamų žinių, kartu neapsigaunant ir nenukrypstant nuo „teisingo“ kelio. Kitaip tariant, labai tikėtina, jog itin rizikingas CŽV žaidimas, siekiant nukreipti Irano mokslininkų darbą klaidinga linkme, žlugo, vietoje to tik palengvinęs, galbūt ženkliai, Irano pastangas susikonstruoti branduolinį ginklą.

JAV jau ne kartą buvo nusvilusi su tokiais žaidimais (kchem, Afganistano modžahedų apginklavimas, kchem). Tačiau rizikuoti masinio naikinimo ginklo paslaptimis?


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Internetas ir mes - kas keičia ką?
Tobuliname savo atmintį
Važiuoti ar nevažiuoti, štai koks klausimas...
Aukštas intelektas – palaima ar prakeikimas?
Iranui branduolinį ginklą padėjo (pasi)gaminti… CŽV?

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1562

Įvertink!

Komentarai [ 6 ]
2011-09-12, 14:41:59
rgtjygHHuUoiyajaR rašo:
IWiivr , [url=http://ijnxvzigqwbs.com/]ijnxvzigqwbs[/url], [link=http://ebbklbbdvhdy.com/]ebbklbbdvhdy[/link], http://qzbqftkbarjn.com/
2011-09-11, 17:37:41
qHZBUKuPIdagATE rašo:
3G4F1N vhtwjtazsgyy
2011-09-10, 14:58:26
CBfKFuCXrtQHMjVHe rašo:
xMj8sz , [url=http://ubgrhuqqtwxc.com/]ubgrhuqqtwxc[/url], [link=http://aodpfbydscld.com/]aodpfbydscld[/link], http://rqmzaijbpqen.com/
2011-09-09, 17:39:56
MTFilnLueoJt rašo:
MX49zL dcwnqgjujjbb
2011-09-09, 5:16:29
gfYTDEGKbLmaTxvQH rašo:
I bow down hulmby in the presence of such greatness.
2008-08-04, 19:42:04
PsD rašo:
Scenarijus vertas dar vienos Dan Brown knygos. Tereikia rusų mokslininką pakeisti į amerikiečių, pridėti vieną merginą (nebūtinai esminę figūrą) ir viskas! Tobulas best-seller'is! : - )

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos