• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


KETVIRTADIENIS
2019-10-17


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėŠmurkšt į ežeriuką?
2009-07-21, 23:53:43
Ovidijus Stauskas


"Gimtinės ežerėliuose saulutė nusiprausia, ir debesų verpetai plaukia dangumi" – teisingą ir kol kas kasdienišką lietuviškos vasaros vaizdą atkuria poetė Ona Baliukienė. Kol įkyrūs debesys neapleidžia padangės, o šaligatvius kankina klampios balos, vis daugiau Lietuvos gyventojų vasara pasidžiaugti vyksta toli už gimtinės sienų. Vieni smalsauja, ar realybėje Viduržemio jūra žydresnė nei atostogų katalogo nuotraukose, ar Titikakos ežeras – dievų guolis. Visgi yra įvairiaamžių žmonių, kurie net negalvoja apie žygius į svetimus kraštus, o egzotiškus vandenis jiems atstoja ašarų liūnai, išsilieję dėl Maiklo Džeksono mirties. Taigi lankytojų akimis pažvelkime į vietines poilsiavietes, kurias siūlo Utenos miestas.

Dauniškio ežeras

O aplinka pasirūpinta!

Apžvalgą verta pradėti nuo pačioje Utenos širdyje stūksančio Dauniškio ežero. Jau iš pirmo žvilgsnio vandens telkinys bei jį supantis parkas sukuria išpuoselėtos vietos įspūdį. Didžioji papludimio dalis - žalia pievelė, kuri kviečia pasitiesti rankšluosčius, degintis, smagiai leisti dieną. Aplink ežerą nutiestas takelis bei patogių suolelių virtinė jau seniai atsidūrė porelių taikiklyje. Be abejo, gūdžiais vakarais paklysti neleidžia aukšti šviestuvai, išdėstyti Dauniškio ežerą juosiančio tako pakraštyje. "Tikrai nesupykčiau, jei kas nors įrengtų ir radiatorius" – juokavo sutiktas jaunuolis. Tikriausiai daugelio akys užkliuvo už spalvingų supynių, džiuginančių mažuosius pliažo lankytojus. Mamų nuomone, ši parko dalis jau tapo tikru suirinkimo tašku, kuriame atžalos jaučiasi saugios bei susipažįsta su bendraamžiais. Verta paminėti, jog dalis iš investuotų 21 mln. litų atiteko moderniam tualetui, kuriuo tik už vieną litą naudojasi ir praeiviai, ir poilsiautojai.

Legenda ar tikrovė?

Veikiausiai kyla mintys, jog ši poilsiavietė Utenos viduryje – pavyzdinis kurortas? Deja, pats Dauniškio ežeras vietinių gyventojų akyse tėra kraštovaizdžio dalis. Ne vienas paauglys gražiai atsiliepia apie parką, tačiau paklaustas apie maudynes negaili šiurkščių žodžių apie taršą. Vyresnieji kiek kuklesni, tačiau pirštu baksnoja į kitame krante įsikūrusius privačius namus ir tvirtina, jog dalis buitinių atliekų vamzdžiais pasiekia būtent ežerą. Taip pat aštrias diskusijas kelia ir Dauniškio ežero centre įrengtas fontanas, kuris, pasak miestelėnų, tik sukelia dumblius.

Visgi šiemet atliktas visų rajonų maudyklų tyrimas prieštarauja asmeninėms nuomonėms. Higienos Instituto duomenimis, Dauniškio ežeras yra vienas iš dvylikos vandens telkinių Utenos rajone, dėl kurio vandens sudėties vertėtų kvaršinti galvą.

Vyžuonaitis

Pramogas į priekį

Kitas ir kur kas daugiau poilsiautojų pritraukiantis ežeras – miesto rytuose plytintis Vyžuonaitis. Tiesa, pastarąjį vardą mini tikrai ne marios uteniškių. "Malūnas" – vietinių pamiltas pavadinimas, kilęs dėl kadaise netoliese trūnojusio pastato.

Tik priartėjus prie maudyklos, iškyla didžiulis kontrastas tarp prieš tai aptarto Dauniškio ir Vyžuonaičio. Pastarasis tūno gana tankių pušynų apsuptyje. Taip sukuriama nedidelė užuovėja lankytojams. Jei prie šio ežero atvyksite šiltą dieną, nenustebkite išvydę didžiulę minią jaunų žmonių. Pasidomėjus, kas skatina tokius antplūdžius, bene choru nuskamba atsakymas: "Pašokinėt galima!". "Malūno" populiarumą nulėmė dviaukštė platforma, nuo kurios per dieną atliekama krūva įmantriausių šuolių į vandenį. Mažiau drąsūs "šuoliuoja" nuo lieptelių, kurių pliažas turi du. Sveikintina, jog specialūs plūdurai žymi ribą, iki kurios plaukioti saugiausia. Maudykloje įrengtos dvi persirengimo kabinos, pastatyti keturi suoliukai bei dvi kuklokos pavėsinės. Negalima pražiopsoti "vaikų zonos", kurią sudaro supuoklės ir karstyklės, džiuginančios mažesniuosius.

Vyžuonaitis gali pasipuikuoti pliažu, įkurtu kitoje ežero pusėje. Tiesa, dažniausiai jame lankosi poilsiautojai iš privačių gyvenamųjų namų.

Šalin rožinius akinius!

Vis dėlto ne viskas auksas, kas aukso žiba. Ne vienam geram bičiuliui ar tiesiog atsitiktiniam praeiviui kyla neaiškumų dėl antrosios pagrindinės maudyklos dalies. Taip, iškirsta ne viena didi šusnis nendrių ar meldų, atvežta smėlio, tačiau pro vandens paviršių lengva įžiūrėti neišsemiamą dumblyną. Įvairių pamąstymų sukelia kyšantis vamzdis, iš kurio kartais nuteka įtartinas skystis...

Kita "nuodėmė" randama vos nudelbus akis į žemę. Visą pievelę "puošia" ne pats ploniausias sluoksnis paliktų nuorūkų, nors maudyklos kampe yra šiukšlių konteineris. Poilsiautojų atsainumą be nuorūkų rodo saulėgrąžų lukštai, įvairūs popieriai. Mažylių žaidimai gali įgauti kitą prasmę šalia karstyklių radus krūvą alaus butelių.

Taigi, Vyžuonaitis yra tikrai nepamirštas ežeras. Tačiau tiek vandens, tiek aplinkos tarša reikalauja Utenos gyventojų, ypač jaunimo, susivienijimo kuriant malonų laisvalaikio praleidimo tašką.

Klovinių užtvanka

Gamtos glėbyje

Štai ir trečiasis Utenos ežeras, tiksliau užtvanka, įsiterpusi šiaurinėje miesto dalyje. Įveikę paskutiniuosius metrus link maudyklos, poilsiautojai verčiami pamiršti miesčionišką aplinką ir pasinerti į "žaliąją" apsuptį: pievos, miškeliai, aidintys žirgų balsai – raminantis fonas.

Visų pirma, pliažą sudaro toli gražu ne viena maudykla. Vakariniu ežero krantu kelis šimtus metrų tęsiasi mažų maudimosi taškų virtinė. Vienose, aukštų žolių dėka, sunku rasti kelią link vandens. Kitose – įkyrios nendrės šluote iššluotos, o patogiai įsitaisyti leidžia suoleliai bei stalai. Kelios didžiosios maudyklos turi persirengimo kabinas bei tvirtai sukaltus lieptus, skirtus tiek šokinėjimui, tiek ramiam poilsiui.

Žinoma, verta aplankyti ir pačią Klovinių užtvankos platformą bei apžiūrėti akiai patrauklų krioklį, tačiau negalima pamiršti savisaugos. O jeigu poilsiautojams nusibosta vanduo bei kaitinanti saulė, išeitį gali pasiūlyti kavinė, įsikūrusi netoli Klovinių užtvankos kranto.

Padidinta šukšliadėžė

Klovinių užtvankos problemos primena Vyžuonaičio bėdas. Poilsiautojams, apakintiems išties didelės erdvės, pareiga šiukšles palikti konteineriuose tiesiog išgaruoja iš galvos. Akivaizdu, jog filosofija "numesiu, ir niekas nepastebės" tik klesti. Vargu, ar save gerbiantys poilsiautojai džiaugiasi turėdami iš laužavietės traukti alaus skardines.

Senyva moteriškė, paklausta, kaip vertina ežero aplinką, nedvejodama atsakė, jog ji būtų puiki, tačiau viską apsunkina lankytojų abėjingumas bei lengvabūdiškumas. Tikrai sunku nepastebėti apverstos medinės čiuožyklos, kuri ką tik linksmino mažuosius poilsiautojus. Argi tokie negailestingi vėjai aplankė Uteną?

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Problemų dorotojams – „Keliaujanti socialinė virtuvė“
Bibliotekų Savaitė Utenoje
Misija baigta
Ilgąjį penktadienį į raidžių lankas!
"Kam man tos simfonijos?"
"Pasukite į kairę, ten baltos durys..."
Namams - arklys, delnams - tautinė juosta
Šeštadieninė minčių liūtis
Idėjų pliūpsnis Utenoje
Maištingas Rokas beldžiasi...
Neburbuliuok pro šalį!
Šmurkšt į ežeriuką?
Vat ir PASIDARĖM!
Iš Milnoro dienoraščio. Pirmasis puslapis
Suklupę kryžkelėje
Be narkotikų – Tu "kietas"!
"Šilutė" nepasipriešino
Interviu su "T&T"
Hejdå, Sverige!
"Nebūk abejingas!"
Sportas po žiemos miego
Komandos kapitonas
Trūksta fantazijos
Rock Friday
NATO šalių krepšinio čempionato apžvalga

Įvertinimas
Įvertinimas:
2.9
Jau įvertino: 1076

Įvertink!

Komentarai [ 5 ]
2009-07-28, 18:37:50
Deima rašo:
Geriau nesimaudyti Dauniškio ežere, nes maudynės gali baigtis ligoninėje. Įsivaizduojat, kaip šlykštu?Kažkada maudausi vėlai vakare ir jaučiu, kad į koją kažkas įsikabino. Labai išsigandau. Pasirodo blizgė su trimis kabliukais ir metaline žuvyte įsikibo. ;DD Fu.
2009-07-24, 1:57:41
Donatas Kaulinis rašo:
Heh, gerai cia varoma ant gerianciuju Seriously, geras
2009-07-22, 16:15:06
Ona Baliukienė rašo:
Gražios vasaros svajonių Utenos ir Anykščių krašto jaunimui.Tikrai turime kuo didžiuotis-savo nepakartojama gamta.
2009-07-22, 8:50:51
Egidijus Jurgelionis Poilsiautojui rašo:
Manau, autorius norejo apzvelgti miesto ezerus. aplankyti VISUS rajono ezerus butu velniskai sunku. O i savoka "Utena" dar galima sudeti ir visus apskrities ezerus. Truputi sunkoka uzduotis butu aplankyti visus Moletu papludimius, nemanai?
Apzvalga - pranešimas apie kokius nors dalykus, reiškinius, ivykius [LKZ]. Cia tikrai apzvalga. Pagal ją tikrai galima susidaryti nuomone kur tau geresnes salygos ilsetis.
Ir man del taves, poilsiautojau, geda - bent varda ir pavarde kritikuodamas pasakyt galetum
2009-07-22, 8:37:39
Poilsiautojas rašo:
Tokia čia ir apžvalga.. Keturi ežerai aprašyti ir tiek.. Čia viskas ką Utena siūlo? Atsiprašau. Kur Alaušo, Klykio, Tauragno ežerai? Ir tai čia tik maža dalis ežerų.. Pasitaisykit.. Gėda man už jus truputį..

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos