• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ŠEŠTADIENIS
2019-12-07


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėStudijos Estijoje (III): ar čia slypi bent kiek išminties?
2010-11-04, 19:32:16
Egidijus Jurgelionis


Galiu pasakyti atvirai – jei paklaustumėte, ar verta studijuoti Estijoje ir paprašytumėte, kad atsakyčiau tik "Taip" arba "Ne" – parodyčiau Jums vidurinį pirštą. O jei mandagiai – tikrai nežinau.

Reikalas tas, kad institucija, kurioje šiuo metu studijuoju aš – Baltic Film and Media School – yra privati mokykla, kuri autonomijos pagrindu priklauso Talino universitetui. Na, o kadangi tai mokykla, už kurią turtingi tėveliai moka nemaus pinigėlius, kad jų saulytės turėtų iš ko ateityje duoną valgyt, jai keliami ir atitinkami reikalavimai.

Gerai, šiek tiek perdėjau – norintys studijuoti šiuoje mokykloje privalo laikyti stojamąjį egzaminą (daugiau apie jį galbūt galėtų papasakoti ne mainų programos studentai, nes mano stojamasis buvo kiek kitoks), tad ne kiekvienas, toli gražu, čia gali pakliūti. Kaip ir sakiau, ne kiekvienas čia gali pakliūti ir dėl finansinių sąlygų. Vienas bakalauro studijų programos semestras čia kainuoja 1500 eurų (maždaug tiek už studijas Lietuvoje moka "prabangių" profesijų studentai – psichologai, odontologai ir medikai). Visos vietos mokamos. Tai, beje, viena brangiausių studijų vietų Estijoje.

Latviams ir lietuviams, norintiems studijuoti šioje mokykloje skiriamos "stipendijos". Jos skiriamos geriausiai stojamuosius egzaminus išlaikiusiems studentams. "Stipendija" reiškia, kad studijos tau – nemokamos! Neblogas stojamas egzaminas, kai sužinai, ar pavogei 9000 eurų (mat bakalauro studijos čia trunka trejus metus) iš tėvų kišenės, ar ne. Šiais metais turėjo būti skiriamos 4 tokios "stipendijos", skirtos - 2. Kodėl? Nežino niekas iš stojusiųjų. Manoma, kad dėl mažo lietuvių ir latvių aktyvumo (šiais metais priimti šeši latviai. Lietuvių – apvalus "0").

Bet ar verta? Pinigai atrodo dideli, tas tiesa, bet dėstytojai, aprūpinimas ir visa kita – manau, verti to.

Pavyzdžiui, vaizdo kameras ir kitą filmo gamybai reikalingą techniką nuomojasi kino, kuris rodomas ir festivaliuose, kūrėjai. Palyginimui mes Žurnalistikos institute turim keletą "handycam'ų". Aišku, tokio aprūpinimo gal mums ir nereikia – seniai nebetikiu, kad TV žinių reportažas kūrybos reikalaujantis reikalas – bet vis tiek būtų malonu žinoti, kaip atrodo šiuolaikinė kamera. Įdomu, kokia Muzikos ir Teatro akademijos bazė.

Apie dėstytojus... Dar nė karto nepagalvojau: "įdomu, jis bent pats supranta, kad nusišneka". Nė vieno dėstytojo kompetencija abejonių neturiu: ar gali abejoti kino dramaturgiją dėstančia teta, kuri scenarijus rašo 25 metus? Arba kino istoriją dėstančiu režisieriumi? (čia, žinoma, dar neskamba taip įtikinamai, bet, patikėkit, žmogus žino, ką kalba). Kiekvieną dalyką dėsto vis kitas dėstytojas, kiekvienas turi savo specializaciją. Tai ne taip, kaip kartais pas mus būna – reikia kažkam padėstyt, tai "kažkas" ir ateina (apie Žurnaslistikos institutą nekalbu (laikausi korektiško – "apie savus ir numirėlius arba gerai, arba nieko") – pasiklausau draugų ir iš VGTU, ir iš kitų VU fakultetų - visur tas pats). Taip pat dėstytojai važinėja skaityti paskaitas iš Suomijos universitetų, keletas dėstyutojų vokiečiai. O kas svarbiausia – jie su studentais elgiasi, kaip su žmonėmis, sveikai priima kritiką. Dar nė vienas iš jų nėra pasakęs: "kas Jūs tokie, kad drįstumėte abejoti manoi kompetencija?"

Egzaminai čia – beveik tik praktiniai: parašyti trumpametražio filmo scenarijų, sukurti tiesioginią interaktyvią TV naujienų laidą. Taip pat esė. "Kalimo egzaminų" – čia nėra. Na, nebent kino istorija, nes vis tiek – istorija daugeliu atvėjų kalimo mokslas, tačiau tarpinis atsiskaitymas – filmo analizė.

Gaila, negaliu palyginti su kitomis studijų programomis ir fakultetais. Galbūt ten (kaip ne privačioje įstaigoje) reikalai prastesni. Tikiuosi, nes kitaip labai būtų liūdna grįžti namo... Tikrai...

Skaityk daugiau:
„Geležinis kryžius“


Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Utenos kariai kulkų krušoje
Kario tvirtybė praverčia ir civiliame gyvenime
Studijos Estijoje (III): ar čia slypi bent kiek išminties?
Studijos Estijoje (II): „skandinaviška“ lietuvio piniginė
Studijos Estijoje (I): pasiilgau tarakonų...
"Juventus" pirmame etape su grandais nežais
Aukščiausia rankinio lyga Utenoje!
Geriausių šalies mokyklų šimtuke – Utenos gimnazijų nėra
"Juventus LKSK" pergales skina ir naujoje arenoje
Krizinis
"TNS Gallup" duomenimis...
Nežinia apie ką nežinia kam
Ei, nevykėli, pakomentuok!
Kas vyksta, kai nuskamba skambutis (III dalis)
Kas vyksta, kai nuskamba skambutis (II dalis)
Kas vyksta, kai nuskamba skambutis (I dalis)
"Priešmirtiniai" abituriento apmąstymai
Kaip renovuotojai "Šapokynėj" nirvaną gaudė...

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1008

Įvertink!

Komentarai [ 5 ]
2013-08-31, 8:07:39
oKgL8E4aQgLk rašo:
Life is short, and this article saved vaulable time on this Earth. http://yybwmvghlmy.com [url=http://ibryxd.com]ibryxd[/url] [link=http://vycgnhcszus.com]vycgnhcszus[/link]
2013-08-14, 17:16:50
MRNWQ3XBwW rašo:
Good points all around. Truly <a href="http://wpgxfwhdm.com">apeprciated.</a>
2013-08-13, 1:25:31
AmY0H1CTNwS1 rašo:
I will be putting this daznilzg insight to good use in no time. http://twqispqbsz.com [url=http://kyhftipn.com]kyhftipn[/url] [link=http://kufyfg.com]kufyfg[/link]
2013-08-12, 19:03:46
fC8Z1PQgGN rašo:
And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me <a href="http://qyghskgky.com">stairght.</a>
2013-08-11, 10:11:45
nVksMSMq rašo:
All of these articles have saved me a lot of heaahcdes.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos