• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


PIRMADIENIS
2019-11-11


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


PagrindinėSuderinti teisę ir pareigą
2008-04-10, 19:46:41
Ausma Bernotaitė


Iš vyresniosios kartos žmonių lūpų dažnai tenka girdėti nusiskundimų jaunuoliais: esą, jie žino savo teises, bet pareigas nuolat pamiršta. Kaip dar tik augančios kartos atstovė galiu patvirtinti, kad retkarčiais sutinku vaikinų ir merginų, kuriems labiausiai tiktų būdvardis nepareigingas, tačiau tai – vienetiniai egzemplioriai. Ar tai – tik kartų ginčai, apie kuriuos žinome jau nuo to laiko, kai atsirado raštas?

Jaunuoliai, savaime suprantama, negali mąstyti taip, kaip mąsto gyvenimo matę žmonės, tačiau tai nuolat pasirodo ne kiekvienam taip elementaru ir savaime suprantama. Dažnai seneliai piktinasi paaugliais, prikaišiodami jiems jų šėliojimą, norą išbandyti ir patirti kuo daugiau, siekimą ekstremalių pojūčių, tariamą nepareigingumą, o tie, savo ruožtu, traukia iš klebančios prisiminimų skrynios galvos palėpėje apdulkėjusią senelių jaunystę ir baksnoja į ją, pirštu rodydami, kokių dalykų tokių pat metų jie būdami prikrėtė. Tai – kartų karas, senas kaip žmonija ir tikriausiai niekada nesibaigsiantis, gvildentas šimtus tūkstančių kartų ir dar vis neprarandantis savo aktualumo.

Žmogui augant ir keičiantis, metų kraičiui sunkėjant, jis pamiršta save tokį, koks buvo prieš daug metų, taip pat pamiršta ir tai, jog patirčiai sukaupti reikia daug laiko. Trumpiau tariant, jie pamiršta, kad buvo jauni. Iš tiesų, per 60 ar daugiau metų galima daug suprasti ir pakoreguoti savo asmenybę taip, kad ji tenkintų patį individą, tačiau paaugliai dar patys nesupranta, visų pirma, kas jie patys tokie, tad darosi sudėtinga žengti brendimo keliu toliau. Pirma jiems reikia atrasti savo pamestą tapatybę, o tik po to ją šlifuoti, tobulinti. Natūralu, kad paauglys negali būti toks pat išmintingas kaip jo senelis. Tad atsitinka taip, kad mielai teisėmis naudodamasis, jaunuolis neatkreipia dėmesio į pareigas.

Kiekviena teisė visuomet nešasi su savimi pareigas. Sakoma: "medalis turi dvi puses", taip kiekvieno teisės herbu papuošto medalio kita pusė pareigos ženklais atžymėta. Mūsų laisvė rinktis, bet, padarę bet kurį pasirinkimą, į rankas gausime dvipusį medalį. Gali būti, kad viena jo pusė labiau blizgės, tačiau antroji, kad ir ne švytinti, bet visuomet bus neatskiriama nuo pirmosios. Taip yra visur: mokiniai pasinaudoję teise į užklasinę veiklą, turi mažiau laiko ir papildomų būrelio pareigų, galima nusipirkti gerą automobilį, tačiau sumokėti už jį ir rūpintis jo švara vis tiek teks, visi stengiamės pasinaudoti teise mylėti, visgi net ir tai labai įpareigoja.

Turiu draugių ir draugų, kurie teigia nenorį mokytis, aš visuomet jiems pasiūlau ieškotis darbo. Jie įprastai nesąmoningai renkasi tokį gyvenimo būdą, kai materialiai aprūpina tėvai ir nesupranta, kad mokykla ir jos lankymas yra jų pareiga. Jaunuolis, įgydamas išsilavinimą, turėtų didžiąją dalį savo dėmesio į mokymąsi ir sutelkti, nes jis pasirenka gauti išlaikymą iš tėvų. Jei jaunuoliui tai nepatinka, manau, jis, pabaigęs dešimt klasių, mus įstatymo įpareigotas pabaigti, turėtų palikti tėvų namus, susirasti darbą ir gyventi taip, kaip jam pačiam norisi, o ne leisti tėvų pinigus, nė pareigų vykdymu neatsilyginant.

Didis senovės Kinijos filosofas Konfucijus teigė, jog pirmiausia žmogus turi gerbti tėvus, todėl, kad jie davė jam gyvybę ir išaugino iki savarankiško jaunuolio. Pagarba, kartais net nuolanki, tėvams tėra gyvenimo būdo etalonas Kinijoje iki šių laikų. Žinoma, nauji laikai, atnaujėjusios ir taisyklės. Ypatingai ryškiai tai matosi ekonomiškai stipriose šalyse, tokiose kaip Anglija, kur vaikai tėvams gali pasakyti bet ką, naudotis jais. Man teko matyti, kaip vienas devyniolikmetis vaikinas apgyvendino savo tėvo bute draugę, kurią tėtis išlaikė, išviliojo iš jo vienintelį automobilį, bet nesijaučia darąs ką nors blogo. Situacija tapo dar dramatiškesnė, kai tėvas neteko darbo, pinigų pragyvenimui beveik neturėjo, o sūnus net nesistengė bent savo draugės išlaikymo išlaidomis pasirūpinti, ką jau kalbėti apie kambario bute nuomą, kuri paprastai tokiais atvejais visuomet mokama. Mano manymu, to vaikino tėvas tikrai apsidžiaugtų, jei Europoje paplistų didžiojo filosofo Konfucijaus mokymas.

Norint suderinti teisę su pareiga, reikia suprasti, kad jos iš tiesų neatskiriamos. Bet kurios nevykdant, kyla konfliktas: vykdantysis tik pareigas, pyktų ant visų, o vien teisėmis besinaudojantis sukeltų aplinkinių pasipiktinimą. Norint išvengti konfiliktų, reikia atminti, kad pareiga ir teisė – viename rinkiny, jos neatskiriamos.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kelionių dienoraštis:
Kelionių dienoraštis:
Vergvaldė elektronika
Miestas, kuriame visada yra ką veikti
Šaunių mergaičių sindromas
Patriotizmas — slapta priedanga
Kodėl mes pabėgame?
Ar gražus gyvenimas – tau spręsti
Smegenų kung fu – apsiginkite nuo savęs paties!
Nykščiu per Europą
Ekologiškai saikingai ir saikingai ekologiškai
"Aušra" po sparneliu priglaudė jaunąjį menininką
Garsus nesavų tiesų rėkimas
Daiktiško pasaulio dvasingumas
Viskas praeina
Grupės "UGRG" veikla įgauna pagreitį
Akcija Adventui – mokėkite ne pardavėjams
Keliauti su fantazija
11-asis festivalis "Mėnuo Juodaragis"
Vasaros išlydėjimui – filmų festivalis
Ugdantis valytojos darbas
Kaip pelningai išvažiuoti į Norvegiją
Užpaliai suskambėjo naujai
Dialogas su protingu žmogumi
"Rebel rock" atgimė!
Proto mainai į muziką
"Žmogus – užversta knyga"
Suderinti teisę ir pareigą
Gyvenimo prasmė: kuo tikėti?
Antrasis lakštingalos mėginimas "ringe"
Žmogaus savijauta svetur

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1318

Įvertink!

Komentarai [ 4 ]
2008-05-08, 23:06:43
Donce rašo:
Ausma valdo.
2008-04-11, 12:45:57
Valentas rašo:
neblogas straipsnis
2008-04-11, 11:59:01
Tevas ciurkslys rašo:
respect ops:
2008-04-11, 11:26:58
goga rašo:
Sutinku 100%. Brandus rašinys

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos