• Utenos Ekonomikos ir Kompiuterijos Klubo rengiamas laikraštis Utenos apskrities jaunimui •
 
Apklausa
Kokia tema Jums yra aktualiausia?

Utenos miesto naujienos
kelionių, išvykų įspūdžiai
mokslas, studijos
jaunimo organizacijų veikla
kita


ŠEŠTADIENIS
2019-12-07


Vardadienius švenčia:


Šiandien:
(prognozes.lt) (kuzmarskis.lt) (vytautus.com)

Pakalbėkim...
Vardas:


Žinutė:


Draugai


Tarp mokyklos sienų...Švietimo ministras apsilankė ir Utenoje
2009-05-13, 17:26:52
Dovilė Tuskenytė


Gegužės 12-ąją Utenos Adolfo Šapokos gimnazija sulaukė garbingų svečių. Vienas jų buvo ypač laukiamas Lietuvos Respublikos Švietimo ministras Gintaras Steponavičius, kuris turėjo su abiturientais pasikalbėti apie tas naujoves, kurios yra subrandintos ir pradedamos įgyvendinti. "Mokslo ir studijų reforma pradėta tam, kad sumažėtų nepasitenkinusių",- kalbėjo ministras.

Pirmiausia susirinkusieji panūdo išsiaiškinti, kokie yra mokslo ir studijų pertvarkos tikslai. Gerbiamas ministras kalbėjo, kad visi nori, jog ne tik mokyklose, bet ir universitetuose studentai gautų kokybišką išsilavinimą, o kokybė yra pamatuojama. Tam, kad kokybė atsirastų, reikia finansų. Šiais metais, krizės metais, pinigų yra skirta netgi daugiau, nei praėjusiais. Iš krizės išbristi yra lengviau su išsilavinusia visuomene, nei tokios neturint.

Apie 40 000 abiturientų šiemet baigia mokyklas. Ir apie 21 000 gaus nemokamas vietas studijuoti. Universitetuose 11 000, kolegijose – 10 000 studentų gaus 100% finansavimą. Praėjusiais metais tik 12 000 studentų rugsėjo 1-ąją studijavo nemokamai.

Finansuojamos vietos nebus pririštos prie universiteto, tai naujas pokytis. Finansavimą abiturientai gaus pagal brandos atestato ir egzaminų vidurkius. Aukštosios mokyklos nebeturės garantijų, kad į jas stos. Jos turės pritraukti gerus studentus, kad gautų nemokamų vietų. Stojant papildomus balus gaus tarptautinių ir šalies lygio olimpiadų laimėtojai. Pačių aukščiausių balų stojant bus reikalaujama socialinėse studijose, technologijų srityje jie galės būti mažesni, o, tarkim, meniškose specialybėse 70% lems individualūs sugebėjimai.

Nepopuliarios specialybės (chemija, fizika) gaus tiek pat nemokamų vietų, kiek ir tokios populiarios specialybės kaip medicina, vadyba ar teisė. Taip yra daroma tam, kad universitetai būtų suinteresuoti ruošti visokius specialistus.

Ar įmanoma prarasti studento krepšelį? Švietimo ministras sakė, kad taip. Jei po dvejų metų studento balai smarkiai kris, jis gali prarasti savo krepšelį. Lygiai taip pat jei mokančio už mokslą balai bus geri, jis gali gauti studento krepšelį po dviejų studijų metų. Taip pat savo krepšelį studentai gali neštis ne tik į valstybines mokslo įstaigas, bet ir į privačius universitetus. Pigiausios studijos yra humanitarinės ir socialinės, o brangiausios menai ir aviacija. Studijos kolegijose yra ~20% pigesnės nei universitetuose. Tiek socialinės, tiek skatinamosios stipendijos išliks ir netgi bus didesnės. Švietimo ministerija stengsis, kad geriausiems studentams nereikėtų eiti dirbti, norint susimokėti už pragyvenimą.

Priėmimo tvarka nesikeičia, jas aukštosios mokyklos pateikė prieš dvejus metus ir dar kartą patvirtino š.m. kovo mėnesį. Pagrindinės prašymų priėmimo datos yra š.m. liepos 18 ir 25 dienos. Abiturientams reikalingos nuorodos: www.skvc.lt – studijų kokybės vertinimo centras, www.mokslas.lt – naujienos apie studijų reformas, www.lamabpo.lt – Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti.

Švietimo ministras pasakė, kad nereikia jaudintis dėl savo geografinės padėties ir galvoti, kad tik didžiausių miestų abiturientai egzaminus išlaiko geriausiai – Adolfo Šapokos gimnazijos moksleivių praėjusių metų matematikos ir lietuvių kalbos egzaminų vidurkiai yra aukštesni nei visos Lietuvos. Deramai pasiruošti egzaminams galima pasirenkant gerus korepetitorius, jei jų apskritai reikia, nenuvertinant savo mokytojų kaip nekompetetingų ir tikslingai mokantis.

Daugiausia klausimų moksleiviams kilo dėl naujos paskolų teikimo sistemos. Tie, kurie mokysis už savo pinigus, bet baigs kaip vieni geriausių, galės susigrąžinti įmokas. Tokia galimybė bus suteikta 10% studentų. Paskolas suteiks bankinės institucijos, tačiau garantijas duos valstybė, tai reiškia, kad tėvams nereikės laiduoti, užstatyti turto, palūkanos studentams bus mažesnės, paskolų grąžinimas prasidės ne anksčiau kaip metai po studijų baigimo ir grąžinimo terminas būtų 10 – 15 metų. Paskolas studentai grąžins tomis pačiomis sumomis kaip ir pasiėmė, palūkanos neaugs. Jei baigus nebus darbo, tai paskolų grąžinimas prasidės tada, kai žmogus darbą turės, o jei jo ilgai negaus, tai ši sistema diegiama tam, kad ji apsimokės net jei 10 – 15% baigusiųjų negalės grąžinti paskolų. Studentų, kurie studijuos valstybės finansuojamose ir nefinansuojamose vietose, bus apytiksliai po lygiai.

Jei neužtenka maksimalios 50 000 Lt paskolos, gali būti, kad ji bus didesnė, jei studentas sugebės įrodyti, kad paskola yra reikalinga brangioms studijoms apmokėti. Ši paskolų sistema galutinai bus įdiegta š.m. gegužės mėnesio pabaigoje, o veikti pradės nuo liepos mėnesio. Teikiant paskolas bus atsižvelgiama į socialinę padėtį, mokymosi rezultatus ir gebėjimą studijuoti.

Švietimo ministras sulaukė klausimo, ar jis nebijo, kad studentai, bijodami paskolų naštos, važiuos mokytis į užsienį? Jis atsakė, kad pačiuose geriausiuose universitetuose studijos, kaip taisyklė, yra mokamos. Praėjusiais metais į likusias laisvas valstybės nefinansuojamas vietas net neatsirado norinčių stoti.

"O kiek studentų pabaigę mokslus gauna darbus, ministre?",- paklausė moksleivis. Ministras atsakė, kad pirmiausia reiktų klausti, kiek gerų specialistų baigia mokslus. Kiek pabaigę yra gerai pasiruošę dirbti. Dalis studijuoja dėl diplomo, o ne dėl to, kad jis nori tai studijuoti.

Baigdamas Švietimo ministras palinkėjo, kad egzaminai nulemtų kuo geresnius rezultatus ir kad abiturientai studijuotų tai, ko nori, nes valstybė finansuos tas studijas, kurias pasirinks jie, o ne tas, kurias išsirinks universitetai. Reikia pasižiūrėti į pozityvią pusę: abiturientai nešis savo krepšelius ir gaus papildomų privilegijų, kurių anksčiau nebuvo.

Nesutinki?
Jei nesutinkate su straipsnio autoriaus nuomone, galite parašyti atsakomąjį straipsnį laikraščio redakcijai adresu redakcija@utenosjaunimas.lt

Daugiau autoriaus straipsnių
Kino seansas Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje
Švietimo ministras apsilankė ir Utenoje
Tu tiktai žmogus
"Knygos kelias"
Finišo tiesioji
"skaidri poĖzija. instaliacija."
Aparatiniai žmonės
Inter nos loquendo, in moribus suspecia. *
O aš dar neisiu
Aš nežinau
Kada žmogus gali pažinti save?
4-ever
Nacionalinė moksleivių akademija – gabių vaikų mokykla
"Mes ilgai laukėme įrodymų."
Viena
"Ir po šimto dienų..."
Utenos gyvūnų globos namai
Utenos 746-asis gimtadienis

Įvertinimas
Įvertinimas:
3
Jau įvertino: 1146

Įvertink!

Komentarai [ 7 ]
2013-08-15, 1:09:55
KrQCQwhg84d rašo:
Ya que me1s o menos se sigue la lednea, simplemente<a href="http://optpldtbmlm.com"> agonuls</a> comentarios o matices.Rafaillo, entiendo lo que dices de los sueldos, pero tambie9n es cierto que no existe tal diferencia a grandes rasgos, lo que ocurre es que las mujeres pues suelen pedir flexibilidad de horarios o tienen bajas por maternidad o... en fin, no es tan fe1cil decir eso, aunque es deseable en cuanto te refieres que si trabajas igual, cobres igual o de otra, que no te discriminen por cuestiones de sexo (que no de ge9nero).Salsamalaga, no creo que vaya por ahed la ley, jeje.Pepe contigo de acuerdo sf3lo en parte, la gracia de esto es que los hombres y las mujeres no somos iguales y sed, mucho tiene que ver con nuestro sexo, y con el hecho de las mujeres son madres y los hombres no.Tambie9n, de forma natural el hombre y la mujer se han especializado en distintos campos y su comportamiento es distinto, por ejemplo el hombre suele ser me1s agresivo o me1s fedsico, las mujeres sin embargo son me1s dulces y comprensivas, sf3lo por poner un ejemplo. Pero yo que quieres que te diga, prefiero que una mujer sea ased.Ademe1s, volvemos a lo de siempre, dices que esto es por siglos de patriacardo de la Iglesia Catf3lica, yo direda que es de cuando en las cavernas se cogedan a las mujeres de los pelos para hacer ciertas cosas.Tambie9n te direda que hace siglos de la tan manida Ilustracif3n y aqued estamos.Seguimos cayendo una y otra vez en lo mismo, no podemos modelar la sociedad a nuestro antojo, sf3lo se puede proponer y persuadir, el resto es esperar que cale si es mejor que lo que se piensa ahora o no.La verdad, es que estoy de acuerdo con Anf3mimo.Tambie9n, y por faltimo, me gustareda indicar que, que la mujer sea ama de casa y quiero criar a los hijos no es nada malo, ni por eso, tiene menos me9rito como mujer, todo lo contrario, creo que hoy en deda es me1s complicado educar bien a los hijos que trabajar, obviamente con ayuda paterna, pero y si una mujer no quisiera trabajar mientras los hijos fueran pequef1os porque quiere criarlos y disfrutar de ellos? Pues habreda que respetarla y no por eso decirle que es menos.Un saludo a todos.
2013-08-13, 23:56:55
HQHLVes4 rašo:
"desgrenhado", barba por fazer, "ledngua" cheia de migalhas de bolo-rei e "de ff3ra", "sentado e0 frtnee do computador" e dizendo:ma-je-je, que merreda, como serre1 que e9-je-ta porra funciona? - Como e9 que Sua Exceleancia o Presidente da Repfablica pode escutar os emeile-je do Governo? http://xcmrktgz.com [url=http://kjqgijwb.com]kjqgijwb[/url] [link=http://uqwlxtc.com]uqwlxtc[/link]
2013-08-12, 14:12:28
Nlq6s1hFB rašo:
and limes on hand and you’ll add flavor, dinomsien and brightness to soups, tomato sauces, stir fries, smoothies and salad dressings.Go ahead, give a little squeeze.With just these nine simple
2009-05-14, 14:08:33
Ponas M. rašo:
Man šitas ministro apsilankymas nieko naujo nedavė, į klausimus nebuvo atsakyta tiesiai, o į kai kuriuos išvis neatsakyta...
2009-05-14, 14:08:28
Ponas M. rašo:
Man šitas ministro apsilankymas nieko naujo nedavė, į klausimus nebuvo atsakyta tiesiai, o į kai kuriuos išvis neatsakyta...
2009-05-13, 20:39:08
ūbagas rašo:
įsipareigojimai bankams jau prasideda TIK baigus vidurinę... košmaras
2009-05-13, 20:30:04
DZonis rašo:
Tiesa, nepaminėjai, kad 2008 m. , net 11000 studentų už studijas mokėjo juokingus 520 LT, taigi kas daugiau ar 21000 šiemet ar 23000 pernai ? O "Praėjusiais metais tik 12 000 studentų rugsėjo 1-ąją studijavo nemokamai. " Kaip ir nelabai tinka šioje vietoje. Vis dėlto valstybės finansuojamų vietų skaičius yra mažinamas.

Vardas:


E-pašto adresas:


Tekstas:

 


Jaustukai:Komentarų taisyklės

1. Stenkitės rašyti LIETUVIŠKAI.
2. Draudžiama vartoti necenzūrinius žodžius.
3. Gerbkite kitų nuomonę.
4. Privaloma įrašyti savo tikrą e.pašto adresą.
5. "Utenos jaunimo" redakcija neatsako už vartotojų komentarus.
6. Už komentarą atsako ir prisiima visą atsakomybę pats autorius.
7. "Utenos jaunimo" redakcija pasilieka teisę esant reikalui pakeisti komentaro turinį.

Nesilaikant šių taisyklių komentarai bus ištrinti be papildomo perspėjimo.
Vėliau pretenzijos nebebus priimamos.
Copyright © Utenos jaunimas, 2008m. Naujienos | Apie mus | RSS | Kategorijos